Merhaba, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla
Reklam

BODRUMDAN SELAMLAR.
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Aramıza yeni katılan üyelerimizin Merhaba, Ben Yeniyim vs. şekillerde yeni konular açtığı tanışma ve kaynaşma bölümüdür.
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: BODRUMDAN SELAMLAR.

BODRUMDAN SELAMLAR. 24 Haz 2015 10:54 #1892

 • tersaneci
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif Üye
 • Gönderiler: 4
 • 
MERHABA ARKADAŞLAR... OGLUM RÜZGAR SUAN 9 AYLIK VE ŞIMARIK EĞİTİM İÇİN BİRAZ GEÇ KALDIM AMA SANIRIM ARTIK BAŞLAMAK LAZIM KÖPEĞİME BEN EĞİTİM VERMEK İSTİYORUM BU KONUDA FİKİR VE GÖRÜŞLERİNİZE İHTİYACIM VAR... NEREDEN BAŞLAMALIYIM...
Ekler:
 • Dosya Ekle Bu resim ziyaretçiler için gizlidir. Görmek için lütfen giriş yapın ya da kayıt olun.
 • Dosya Ekle Bu resim ziyaretçiler için gizlidir. Görmek için lütfen giriş yapın ya da kayıt olun.
Son Düzenleme: 24 Haz 2015 10:56 Üye: tersaneci.

Cvp: BODRUMDAN SELAMLAR. 24 Haz 2015 14:09 #1894

 • mmertcakmak
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Altın Üye
 • Gönderiler: 123
Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin
Posted on Şubat 1, 2015 by Ayşegül Aksu in Eğitim, Temel Eğitim
Otur komutu, temel eğitimin en önemli ve öğretilmesi en kolay komutudur. Tek ihtiyacınız zaman, sevgi ve heyecan verici ödüller. Hazırsanız, hem yavru, hem de büyük köpekler için uygun olan eğitim programına başlayabiliriz.

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/ photo credit: dennis via photopin cc
1. Aşama Evde Eğitim

photo credit: dennis via photopin ccphoto credit: dennis via photopin cc
Eğitime köpeğinizin kendini güvende hissettiği, uyaranların daha az olduğu ev ortamında başlayın.Elinize bir ödül maması alın , elinizi köpeğinizin burnuna yaklaştırın ya da burnunun üstünden hafif başına doğru tutun. Köpeğiniz patisini elinize atmaya çalışabilir, elinizi koklayabilir, yalabilir. Son derece normaldir. Siz elinizi kapalı tutmaya devam edin, ancak köpeğiniz poposunu yere değdirdiğinde ona ödül mamasını verin. Köpeğiniz mamayı tuttuğunuz anda, oturduğu takdirde mamayı alacağını anlayana kadar tekrarlara devam edin.
Köpeğiniz oturma eylemi ile ödül arasındaki bağlantıyı kurdu. “Otur” komutunu eklemenin tam zamanı. Köpeğiniz mamayı gördü ve oturmaya hazırlanıyor. İşte tam bu sırada köpeğinize “otur” komutunu verin.Bu uygulamayı köpeğiniz ödül, oturma ve komut arasında bağlantıyı kurana kadar 10-20 defa tekrarlayın.
Komutları verirken köpeğinizin ismini kullanın. “Jim, otur” “Tarçın, otur” gibi. Komut kısa ve anlaşılır olmalı.
Klasik eğitimcilere uyup, komut verirken huysuz patron, diktatör edaları takınmayın. Köpeğinizi gereksiz yere sert tonlarla korkutmaya gerek yok. Yumuşak ve temiz bir ses tonuyla komut verin.
Köpeğiniz artık “otur” kelimesinin, anlamını biliyor. Bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Mamayı burnuna yaklaştırmadan, daha elinize alırken, ona “otur” komutunu verin. Bu arada otur komutu için aynı zamanda bir el işareti ekleyiniz. Ben elimi kaldırarak dur işareti yapıyorum. Sizde benzer bir işaret ekleyin. Ve her seferinde sözle köpeğinize “otur” komutunu verirken, bu işareti yapın. Köpeğiniz, el işaretini öğrenene ve tereddütsüz her söz ve el işaretiyle verilen “otur” komutuna uyana kadar tekrarlayın.
Köpeğiniz oturmuyor ya da oturup tam mamayı vereceğiniz zaman heyecanlanıp ayağa kalkıyorsa, “AAaah” gibi bir ses tonuyla dikkatini çekin. Bu negatif sesli uyarandır. Aynı zamanda mamanın olduğu elinizi arkanıza götürün. Bir kaç saniye bekleyin. Tekrar deneyin. Köpeğiniz tam olarak oturana kadar mamayı göstermeyin. Oturduktan sonra mamayı köpeğinize verin.
Evdeki eğitimin son aşamasında yavaş, yavaş ödülleri azaltın ve çeşitlendirin. Köpeğiniz oturduğu zaman iyi bir şeyin geleceğini bilsin, ancak ne zaman, hangisinin geleceğini bilmesin.
Köpekler, özellikle yavru köpekler çok çabuk sıkılır. Evdeki eğitimi 10ar dakikalık periodlar halinde düzenleyin ve mümkün olduğunca günlük yaşamın içine ekleyin.
Köpeğinize istediği bir şeyi verirken, yemek vermeden önce, oyuncak vermeden önce, dışarı çıkmadan kapının önünde mutlaka otur komutunu verin. Bu gelecekte köpeğinizin bir şey istediğinde, heyecanla sizin ya da başkalarının üstüne atlamak yerine, isteklerini oturarak dile getirmesini sağlar. Köpeğiniz oturarak, sizden bir şey istediğinde onu sözle, okşamayla, oyuncakla, ödül mamasıyla ödüllendirin.
Victoria Stilwell’in evde yavru köpek Dylan’a “otur” yani “sit” komutunu nasıl öğrettiğini izlemek faydalı olacaktır. Video ingilizce, ancak köpek eğitimi sözlerden çok davranışlara dayalı olduğundan ve minik köpek Dylan bile anladığından sorun yaşayacağınız zannetmiyorum.Stilwell daha doğal bir tarz olan mamayı sadece elde tutmayı tercih ediyor ve köpeğin oturmasını bekliyor.Howdini eğitim videosundaysa ödül maması köpeğin burnunun üstünde tutuluyor. Böylece yavru köpek mamaya ulaşmak için otomatil olarak oturuyor. Videoda ödül mamasıyla köpeğin oturma, kalkma, yatma gibi hareketlerinin nasıl kontrol edildiğine dikkat ediniz.2. Aşama Dışarıda Eğitim

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/photo credit: Bad Apple Photography via photopin cc
Köpeğiniz otur komutunu evde %100 başarıyla gerçekleştirtikten sonra farklı koku, ses , renk gibi uyaranlar açısından zengin dışarıda eğitime geçebilirsiniz.

Uyaranların az olduğu bahçe ya da sakin bir parkta başlayın dışarıda otur komutunu öğretmeye.
Sakin dış ortamlarda “otur” komutunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, her adımda daha fazla uyaranın olduğu ortamlarda “otur” komutunu çalışın. sadece bir grup insanın olduğu yerde otur komutunu yerine getiriyorsa, daha fazla insanın olduğu ortamda çalışmaya başlayabilirsiniz. Sadece bir-iki köpeğin olduğu ortamdan başlayıp, bir sonraki aşamada daha fazla köpeğin olduğu ortamlarla tanıştırabilirsiniz.
3. Aşama Otur Komutunda İleri Düzeye Geçin

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/photo credit: Xanboozled via photopin cc
Otur komutunun ileri düzeyde öğrenilmesi, köpeğiniz aşırı heyecan, korku, sinir, kızgınlık gibi hallerini kontrol etmenizi, köpeğinizle birlikte kalabalık bir ortama girdiğinizde, kafeye gittiğinizde sakince oturmasını sağlar.

Köpeğiniz evde ve dışarıda otur komutunu anında yerine getiriyorsa, ileri düzey eğitime geçebilirsiniz. Bunu köpeğinizin farklı konulardaki duygu düzeylerini düşünerek, en az heyecanlandığı, korktuğu, kızdığı vb durumlardan başlayarak, eğitim boyunca artan durumlarda devam edin.
Zil çaldığında, eve misafir geldiğinde, köpeğiniz heyecanla kapıya koşuyor ve belki de gelen misafirlerin üstüne atlıyor. Eve gelip, kapıyı açtığınızda, köpeğinize otur komutunu verin ve köpeğiniz oturmadığı sürece ona ilgi göstermeyinç Oturduğu zaman, onu sevin, okşayarak ödüllendirin.Evin diğer aile üyelerinin de aynı şekilde davranmasını sağlayın. Yine yakın arkadaş ve dostlarınızla aynı programı uygulayın. Köpeğiniz ancak oturduğunda istediği ilgiyi alacağını öğrendikten ve kendi başına oturmaya başladıktan sonra ona bu durumlarda “otur” komutunu vermeye başlayın.
Davranış problemlerinin çözümü ve bekle, kal komutlarının öğretilmesi bölümlerinde ileri düzeyde otur komutundan detaylı olarak bahsedeceğim.

Eğitim Sırasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Pozitif Eğitimle Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin sevgilikopegim.com/2015/02/01/kopeginize-otur-komutunu-ogretin/photo credit: Hood Ornaments via photopin cc
Pozitif eğitimin temelini pozitif şartlanma oluşturduğu için ödüller büyük önem taşımakta. Köpeklerin büyük bölümü yiyeceğe düşkündür, kimi ise oyuncağı ya da okşanmayı tercih eder. Köpeğinizin tercihine göre hangi ödül işe yarıyorsa onu kullanın. Ben Jim’in eğitiminde top başta olmak üzere farklı tipte oyuncaklar kullanırken, çArşı için yiyecek kullanıyorum.
Eğitim sırasında isterseniz clicker / kliker kullanabilirsiniz. Kliker , “klik klik” sesi çıkaran ufak bir alettir. Köpeğiniz istenen davranışı yaptığı anda klikır basarak, aynı anda ödül vererek şartlanmayı güçlendirebilirsiniz.
Eğitim süresince ancak bir aşamada tam başarının ardından, gelecek aşamaya geçin.
Otur komutununu ancak oturacağından %100 eminseniz verin. Daha evde otur komutunu çalışırken, dışarıda heyecanlı bir oyun sırasında dinlemeyeceği otur komutunu vermek, komutların etkinliğini azaltacaktır.
Unutmayın pozitif eğitimin amacı köpeğinizin olumlu davranışları kendisinin seçmesini öğretmektir. Zorlamak değil.
Köpeğinizin poposunu zorla yere bastırarak otur komutunu öğretmeye çalışmayın. Köpeğinizin tasmasını çekerek, boynunu dürterek fiziksel zorlamarda bulunmayın. Bunlar köpeğinize fiziksel ve psikolojik anlamda zarar veren baskınlık teorilerini temel alan disiplin ve ceza yöntemleridir.
Köpeğinize temel eğitimi verecek kişi sizsiniz. Köpek eğitmeninin görevi, size eğitimin nasıl verileceğini göstermektir.Sizin katılmadığınız köpek eğitim seansları, köpek kampları sadece PARA tuzağıdır. Eğitmenin köpeğinize eğitim vermesi, köpeğinizin temelde o eğitmeni dinlemesini sağlar. Başlangıçta bir süre sizin komutlarınıza cevap verse bile, bir süre sonra unutur. Temel eğitim dahil, tüm köpek eğitimi köpeğin hayatı boyunca sürekliliği olan ve köpekle birlikte yaşayan kişiler tarafından yenilenmesi ve düzenli olarak uygulanması gereken eğitimlerdir.

Cvp: BODRUMDAN SELAMLAR. 24 Haz 2015 14:09 #1895

 • mmertcakmak
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Altın Üye
 • Gönderiler: 123
Klik Klak Öğrenmek Çok Kolay
Posted on Şubat 9, 2015 by Ayşegül Aksu in Eğitim
Clicker ya da Türkiye’de bilinen adıyla kliker nedir? Clicker eğitimi nasıl verilir? Clicker eğitiminde yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir? Köpeğinizle ya da kedinizle clicker eğitimine başlamadan önce bu yazıyı mutlaka okuyunuz.

Clicker ya da Türkiye’de bilinen adıyla kliker nedir? Clicker eğitimi nasıl verilir? Clicker eğitiminde yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir? Köpeğinizle ya da kedinizle clicker eğitimine başlamadan önce bu yazıyı mutlaka okuyunuz! sevgilikopegim.com/2015/02/09/klik-klak-ogrenmek-kolay/ photo credit: via photopin (license)
Clicker onlarca yıllardır, temel bilişsel işlevleri yerine getirebilen, hemen her tür hayvanda pozitif eğitimin parçası olarak başarıyla kullanılıyor. Balıklar, aslanlar, tavuklar, köpekler, kediler, aklınıza ne gelirse.

Clicker Nedir?

Clicker ya da Türkiye’de bilinen adıyla kliker nedir? Clicker eğitimi nasıl verilir? Clicker eğitiminde yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir? Köpeğinizle ya da kedinizle clicker eğitimine başlamadan önce bu yazıyı mutlaka okuyunuz! sevgilikopegim.com/2015/02/09/klik-klak-ogrenmek-kolay/http://www.traininglines.co.uk
Hayvanların eğitiminde devrim yaratan,kedi – köpek eğitimcilerinin, sahiplerinin dilinden ve elinden düşürmediği cliker resimde gördüğünüz gibi son derece basit bir alet.

İçindeki metal aparat sayesinde, ortamdaki diğer seslerden ayırt edici “klik” sesini çıkarır. Hemen hemen tüm pet-shoplarda, veterinerlerde kolayca bulunabilir.

Teknoloji çağında her şey için bir uygulama olduğu gibi, clicker uygulaması da mevcut. Akıllı telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz clicker uygulamasının tek dezavantajı, kullanım konusunda çok pratik olmayabilir.

Benim favori clicker modelim, kullanım kolaylığı açısından parmağa takılanlar.

Clicker Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Hayvanlarda tıpkı bizim gibi, çevreyi, objeleri, olayları, davranışları olumlu ya da olumsuz sonuçlarını yaşayarak öğrenirler. Clickerla eğitimin temeli klasik şartlanmaya dayanmakla birlikte, hayvan belirli bir amaç için, belirli bir davranışta bulunmayı öğrendiğinde operant ( işlemsel – edimsel ) koşullanmaya döner.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: tersaneci
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.32 saniye
Sempati Veteriner Kliniği