Merhaba, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla
Reklam
Alman Kurdu Genel Konular bölümümüze hoş geldiniz. Bu bölümde bakım, beslenme, sağlık ve eğitim ile ilgili konular dışındaki konularda sorular sorabilir, profesyonel üyelerimizden yardım alabilirsiniz.

Lütfen Dikkat ! :Yeni konu açmadan önce, lütfen daha önce açılan konuları inceleyiniz, arama yapınız, eğer sorunuzun cevabını bulamazsanız yeni konu açınız.

BAŞLIKLARDA "LÜTFEN YARDIM" , "ACİL" , "YARDIM EDİN" .... vb. KULLANMAK YASAKTIR. BU ŞEKİLDEKİ KONULAR SİLİNECEKTİR !

LÜTFEN YENİ KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAMA YAPINIZ !
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Irk Sertifikası ?

Irk Sertifikası ? 25 Tem 2011 18:21 #275

 • ayurtkok
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Yeni Üye
 • Gönderiler: 2
 • 
- 122 Günlük Bir Alman Çoban köpeği sahibiyim.

- Köpeğimi 2 ay önce aldım. Babası aldığım kişiye ait olup seceresi mevcut değil, fakat fotolarını gördüm yarı düşük bel bir Alman Çoban Erkeği idi. Aldığım kişinin söylediğine göre ücret karşılığında Çiftlikten bir Dişi ile çiftleştirilmiş ve 1 erkek 1 dişi yavru alınmış. Alınan erkek resimlerde görüldüğü üzere artık bende...

- Sormak istediğim ise öncelikle araştımalarım neticesinde bence ırk standartlarında olmasına karşın yine de sizlerin fikirlerini almak olacaktır. Toplumumuzda alışılmış ve kabullenilmiş bir fikir olarak düşük bel haricinde ki köpeklere Alman Çoban köpeği vasfını pek yakıştırmıyorlar öncelikle bu konuda beni aydınlatır mısınız ?

- Bir diğer sorum ise Köpeğim için herhangi bir kulüp, dernek vs. yerden ırk standartlarına sahip olduğuna dair herhangi bir belge veya sertifika almam mümkün mü ? mümkün ise nasıl olduğu konusunda bilgilendirir misiniz ?
Ekler:
 • Dosya Ekle Bu resim ziyaretçiler için gizlidir. Görmek için lütfen giriş yapın ya da kayıt olun.
 • Dosya Ekle Bu resim ziyaretçiler için gizlidir. Görmek için lütfen giriş yapın ya da kayıt olun.
 • Dosya Ekle Bu resim ziyaretçiler için gizlidir. Görmek için lütfen giriş yapın ya da kayıt olun.
Son Düzenleme: 15 Ağu 2011 02:30 Üye: admin. Sebep: Başlık düzeltildi.

Cvp: Irk Sertifikası ???? 05 Ağu 2011 01:50 #281

 • iskaya69
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Kıdemli Üye
 • Gönderiler: 20
öncelikle köpeğiniz çok güzel maşallah . her AÇK düşük bel olacak diye bir kaide yok sizi daha iyi aydınlatacak bi yazıyı yayınlayım.Teoman DEMİRTAŞ 'dan alıntıdır.

Öncelikle bu konu hakkında fazla kafanızı karıştırmayacağım.
Alman Çoban Köpekleri evrensel olarak 2 farklı kategori için üretilirler bu kategoriler.

Şov amaçlı üretilen köpekler
“Showline” dahada açarsak Show(Gösteriş)Line(Kandan gelen) Gösteriş+ çalışma özelliklerine sahip köpek
Çalışma amaçlı üretilen köpekler
“Workingline”dahada açarsak Work(iş)Line(Kandan gelen) yalnızca çalışma kategorisinde üretilenler.

Aslında Showline ve Workingline Köpekler aynı kanlardan gelmektedirler 30 yıl kadar önce bu ırka gönül veren insanlar güzelliğe önem verenler, spora ve çalışmaya önem verenler olarak 2ye ayrılmışlardır. böylelikle herkez kendi tipinde ve istekleri doğrultusunda doğru üretim yapmıştır.

Şov amaçlı üretilen köpekler


Genelde düşük bel diye tabir edilen köpekler şov amaçlı üretilen köpekler olan showline alman çoban köpekleridir. Bu köpeklerde bahsi geçen kıçı yere yakın olacak beli düşük olacak, büyük olacak, kafası kocaman olacak, rengi kıpkırmızı olacak söylentileri tamamen yanlıştır.

SV (Almanya’da üretilen Alman Çoban Köpeklerini kayıt altına almakla yetkili kuruluş)
Açkb (Türkiye’de üretilen Alman Çoban Köpeklerini kayıt altına almakla yetkili kuruluş)


Bu derneklerin koymuş olukları ırk standartlarına uygun köpekler üretilmelidir. Şov amaçlı üretilen köpeklerin yalnızca görünümden ibaret olmadığını da hatırlatmak isterim. Showline veya workingline alman çoban köpeklerinin üretilebilmeleri için “kll” denilen sınavı geçmiş olmaları gerekmektedir bu sınavın içerisinde kısaca koruma ve itaat eğitimi vardır diyebiliriz.

Workingline Alman Çoban Köpekleri ise görünümden öte iş yapmaları amaçlı üretilmektedirler.

Koruma , Narkotik, Antiterör, İtaat gibi alanlarda showline köpeklere nazaran 4 kata kadar daha atik ve hızlı öğrenebilme becerileri ve aynı orantıda hiper aktiflik ve istekleri vardır.
Work kanını taşıyan bir köpeğin bu kategorilerde iyi şekilde eğitilebilmesi için iyi bir yönlendirici eğitmene ihtiyacı vardır. Klasik yöntemler ile eğitilen köpekleri eğitmeye alışmış ve bu ırkın genel pozisyonunu bilmeyen eğiticiler bu köpeğin içinde yatan cevheri ortaya çıkaramazlar.

İş kanına sahip Alman Çoban Köpekleri genel olarak siyah ve gri Alman Çoban Köpekleri oldukları görülmektedir. Kahve siyah renklerde olduklarıda seyrek şekilde gözükmektedir genelde kahve ve siyah köpekler mixline'dır. Görünüm itibari ile çok çekici gelmeselerse tabancada bekleyen serseri bir kurşundan farksız hızları vardır ve insanları yaptıkları ile büyüleyebilirler. Workingline Alman Çoban Köpeklerde güzellik pek önemli değildir yeterki standart dışı kalacak bir kusuru olmasın.

Bir köpeğin hangi kandan geldiğini nasıl bilebiliriz?

Buda çoğu zaman rastladığımız bir sorundur , kişinin köpeği bariz şekilde showline “karakteri ve dış görünüşü” olmasına karşın senin köpeğin workingline diye kafa karıştıran insanlara..

Sırf dış görünüşten köpek değerlendirmek işi tam anlamı ile bilmeyen için gerçekten bulaşılmaması gereken bir yanlıştır. öyle ki bilmeden konuşan insanlar , yanlış bilgiler verdiklerinden köpek sahipleri köpeklerini yanlış şekillerde değerlendiriyorlar.

Kan yoğunluğu konusunda tecrübe sahini olmayanlar için en doğru kaynak köpeğin şecere belgesidir. şecere belgesi olmayan bir köpeğin “annesi babası belli olmayan sahibi tarafından veya satılan petshop tarafından bilenmeyen”dünyanın en güzel alman çoban köpeği olsa da saf kan olduğunu hiç kimse ispat edemez. Bu yüzden şecere köpeğiniz hakkında size fikir verecek en birinci kaynaktır.

Anlatımımı bitirmeden;

Mixline diye tabir edilen köpeklerden de bahsetmek istiyorum bu köpeklerin üretiliş amaçları work gibi çalışan şov köpeği üretmekten geçer. Mantık bu kadardır.

Geçtiğimiz son 5 yılda showline Alman Çoban Köpeklerinde fazlası ile güzelliğe önem verilmesi çalışma gücü sorunu olan köpeklerin üremesine sebeb olmuştur bu neden ile üreticiler son 1 yıldır ellerindeki kanlara workingline kanı ilave ederek elindeki köpeklerin soylarında doğabilecek bu kusuru örtmektedirler "kll" almak kaydı ile bu yasaldır.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: admin

Cvp: Irk Sertifikası ???? 05 Ağu 2011 11:04 #282

 • ayurtkok
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Yeni Üye
 • Gönderiler: 2
- Hocam Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Fakat bir sorum daha olacak ki aslında benim merak ettiğim ve çözüme ulaştırmak istediğim sorun IRK SERTİFİKASI

- Köpeğim için herhangi bir kulüp, dernek vs. yerden ırk standartlarına sahip olduğuna dair herhangi bir belge veya sertifika almam mümkün mü ? mümkün ise nasıl olduğu konusunda bilgilendirir misiniz ?

Cvp: Irk Sertifikası ???? 05 Ağu 2011 12:25 #283

 • iskaya69
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Kıdemli Üye
 • Gönderiler: 20
bu sitede yayınlanan bi yazı var , duyurular bölümünde

Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneğinden Çok Önemli Duyuru ; 27.Mart.2011 B tipi alman kurtları için Son Tarih !1) Köpek Irkları ve Bilimleri Federasyonu ve ACKISD Derneğinin aldığı ortak kararı neticesinde ACK ırkına mensup köpeklerin Türkiye'de elit bir portföy oluşturduğu ve yeterli çoğunluğa ulaştığı kanaatine varıldığından 27 Mart 2011 tarihinden sonra ACK ırkına ait geçmişi bilinmeyen köpeklerin, yani "B" tipi köpeklerin kayıtları sonlandırılacaktır. Bu tarihten evvel kaydolan köpeklerin hakları saklıdır.2011 Yılında üretim izinsiz doğan Yavrulara Kayıt işlemi yapılmayacaktır.

2) 01.01. 2011 tarihi itibariyle BH-Refakat Sınavını başarıyla geçmemiş , ırk standartları değerlendirmesinden en az "iyi" almamış,TSB(Karakter testini) başarı ile geçmemiş ve HD/ED Röntgen çekimleri olmayan dişi ve erkek köpeklerin üretimi yasal olmayacak ve bu köpeklerin yavruları soykütüğü belgesi ve ACKISD Şeceresi alamayacaklardır.

3) 01.01.2011 tarihi itibariyle Türkiye'de ACK ırkına mensup köpekler sadece ACKISD derneğinin düzenlediği BH imtihanlardan geçer not alabilirlerse, üretim izni verilecektir. Diğer derneklerin imtihan ve yarışmalarına katılan ACK'ların almış olduğu derceler sadece ünvan olarak kullanılabilecektir. 2011'den önceki yıllarda diğer derneklerin düzenlediği imtihanlara katılan köpeklerin üretim izinleri ise saklı olup geçerlidir.

4) 01.01.2011 tarihi itibariyle KIF üyesi ACKISD Derneği üye olmayan ACK sahiperini, Dernek dolayısiyle KIF muhattap kabul etmeyecektir. Dernek üyesi olmayan kimsenin köpeğine soykütüğü belgesi düzenlenmeyecektir. ACKISD derneği ve KİF imtihan ve yarışmalarına katılamayacaklardır.

5) 29 Nisan 2011 tarihine kadar tüm ACK’ler KİF Soykütüğüne 75 .-TL karşılığı Köpek Kayıt işlemini gerçekleştirmek zorundadırlar.

6) Soykütük Belgesi ve Şecere işlemleri : Derneğimiz tarafından verilmiş Şecerelere , KİF Soykütük belgesi çıkartılacaktır. Soykütük belgelerinin ücretleri Derneğimiz tarafından karşılanacaktır. Bundan sonra KIF Soykütük belgelerine ek olarak ACKISD Şecerelerimiz verilecektir.

İlgililere duyurulur.

ACKISD Derneği yönetim kurulu adına, Ahmet KARATAŞ
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: admin
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.29 saniye
Sempati Veteriner Kliniği