Merhaba, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla
Reklam
Alman Kurdu Eğitimi bölümümüze hoş geldiniz. Bu bölümde eğitim ile ilgili konularda sorular sorabilir, profesyonel üyelerimizden yardım alabilirsiniz.

Lütfen Dikkat ! :Yeni konu açmadan önce, lütfen daha önce açılan konuları inceleyiniz, arama yapınız, eğer sorunuzun cevabını bulamazsanız yeni konu açınız.

BAŞLIKLARDA "LÜTFEN YARDIM" , "ACİL" , "YARDIM EDİN" .... vb. KULLANMAK YASAKTIR. BU ŞEKİLDEKİ KONULAR SİLİNECEKTİR !

LÜTFEN YENİ KONU AÇMADAN ÖNCE FORUMDA ARAMA YAPINIZ !

BU BÖLÜME EĞİTİM İLANI VERMEK, REKLAM YAPMAK YASAKTIR !!!
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Şila 'nın Sorunları

Şila 'nın Sorunları 07 May 2013 13:07 #622

 • cossie
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif Üye
 • Gönderiler: 11
 • 
Arkadaşlar merhaba, bizim ufaklık 4. ayına girdi ve sanırım birkaç sorunumuz var.

Evde 8 yaşında bir çocuğumuz var köpeği aşırı derecede seviyor ama şila bir türlü ısırmaktan vazgeçmiyor. Çocuğu kıskanıyor olabilir mi? Biraz araştırdım konuyu ve yorumlar bu durumun geçici olduğu yönünde ama yinede insan korkuyor. Benimde bazen elimi ayağımı dişliyor ama çocuğa sürekli olarak yapıyor bunu, hırlayıp havlamalar ise cabası Bu arada şila saf kan değil ve başka hangi cinsin kanını taşıdığını da bilmiyoruz buda ayrı bir soru işareti oluşturuyor bizde.

Bir başka konu ise oyun oynamak için getir komutunu öğretmeye çalışıyorum ama nafile oyuncağı atıyorum, gidip alıyor ama getirmiyor, ben yanına gidersem bu seferde oyuncağı kaçırıyor.

Sorunlar bitmedi Diğer sorunumuz ise arabaya binince kusması ve binmek istememesi. Binmek istememesini ben ilk arabaya bindiğinde veterinere gitmemize bağlıyorum çünkü iç parazit iğnesi yapılmıştı ve canı çok yanmıştı ama ondan sonra çok yere gittik fakat hala korkuyor. Kusması ise korkudan dolayı değil diye tahmin ediyorum çünkü korkudan kusan köpekler arabaya bindiği anda yapıyormuş bu işi sanırım bizim ki yarım saatlik bir yolculuk yapınca başlıyor. Arabamın temizliğine de çok önem veririm, nasıl başa çıkabilir bu işle?

Devam ediyoruz Hayır komutunu öğrendi ama hayırın etkisi kısa sürüyor Hayır deyince yaptığı yaramazlığı bırakıyor ama 1-2 dakika geçmeden yine yapabiliyor.

Daha da bitmedi aslında ama sizleri fazla yormayayım, sonra devam ederiz Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Son Düzenleme: 07 May 2013 15:47 Üye: admin.

Cvp: Şila 'nın Sorunları 07 May 2013 16:04 #625

 • admin
 • ( Yönetici )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Forum Yöneticisi
 • AlmanKurtlari.com
 • Gönderiler: 389
Merhaba.

4 farklı sorun yazmışsınız, dördü de yaşa bağlı.

Çocuğunuzu ısırması, çocuğunuz olması ile doğrudan ilgili değil. Dişleri kaşınıyor. Çocuk olmasa sizi, siz olmasanız terlikleri, mobilyaları, kapıyı, oyuncaklarını vb. her şeyi ısırmak, dişlerini kaşımak istemesiyle alakalı bir durum. Zira 6 aylığa kadar süt dişlerini dökerek kalıcı dişlerini çıkartacak ve dişleri şu anda çok kaşınıyor. Çocuğunuzun verdiği tepki en az olduğu için sürekli ona gidiyor. Isırırken hırlama ise köpeklerin ortak özellikleri, ısırdığı şeyi kaçırırsanız hırlayarak ısırmaya başlar. En saf köpek de yapar bunu. Yapmanız gereken, Şila, diş kaşıma oyuncakları, kemikleri vb. dışında bir şeyi ısırdığı anda kızmaktır. Özellikle çocuğunuzu ısırdığı anda yüksek şekilde kızmanız, ileride bunun daha da ileri aşamalara ulaşmasını engeller. Bunu şimdiden, devamlı ve kararlı şekilde yapmalısınız. Isırmaya asla taviz vermeyin.

Oyuncağı getirme konusunda eğitimcilere danışmanız gerekir ki aslında eğitime göndermeniz en doğrusu olacaktır. Ben her alman kurdunun eğitime gitmesi ve profesyonel bir eğitimci tarafından eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Hatta bunu sadece alman kurtlarıyla sınırlamak da doğru değil. Her ev köpeği, az veya çok, ama bilgili ve tecrübeli biri tarafından eğitilmelidir.

Arabaya binmek istememesinin nedeni ise midesinin bulanması. Birçok köpeğin arabaya binince midesi bulanır ve kusar. Kendinizin kustuğunuzu düşünün. Başınız döner, mideniz bulanır. Yani kendiniz hiç iyi hissetmezsiniz. Köpeğinizin arabada yaşadıkları da aynen bunlar. Doğal olarak da kendini iyi hissetmeyeceği bir durum içinde olmak istemiyor. Bunun araba ile veterinere gitmekle bir alakası yok. Nasıl düzelecek diye sorarsanız, bazen hiç düzelmiyor. 10 yaşına dahi gelse köpek arabaya kusabiliyor. Bazı insanlar da mesela lunaparklardaki balerinlere vs. hiç binemez ömür boyu. Bunun gibi düşünün. Böyle durumlarda köpek sahipleri, arabaları ile bir yere gitmek zorunda olduklarında, köpeklerine, veteriner hekimlerinden aldıkları kusma kesici hapı yutturup öyle seyahate başlıyorlar. Bunun dışında bir çözüm yok maalesef. Ancak her köpek böyle olacak demek de doğru değil. İlerleyen yaşlarda köpeğiniz arabaya alışabilir ve kusması da kesilebilir. İlaç kullanmadan önce büyümesini beklemeniz en doğrusu. Ancak tekrarlıyorum, bunun veterinere gitmesiyle alakası yok.

Hayır komutu sonunda yaptığını bırakıyorsa komut alıyor demektir. Bu durumda eğitilebilirliği de vardır. Yaşı gereği komut tutmada yeterli olmayabilir ki zaten çoğu eğitmen de köpeği 6 aylıkken eğitmeyi daha uygun bulur. Biraz daha büyüdükten sonra, bilinçli, tecrübeli ve gerekirse profesyonel bir eğitmenden destek alır, köpeğinizi eğittirirseniz çok çok rahat edersiniz. Yaşı gereği, şimdilik bu tarz durumlarla karşılaşmanız normaldir.


Dip not olarak, siteyi sadece soru sormak amaçlı kullanmanız gerekmiyor. Daha çok aktiflik ve daha çok paylaşımda bulunmanızı dilerim.

Teşekkürler, keyifli paylaşımlar.
TAVSİYE EDİYORUM : SEMPATİ VETERİNER KLİNİĞİ
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: oguz112acil

Cvp: Şila 'nın Sorunları 07 May 2013 17:19 #626

 • cossie
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif Üye
 • Gönderiler: 11
Yardımınız için teşekkür ediyorum.
Köpekler hakkında pek bilgi sahibi değilim o nedenle şimdilik sadece soru sorabiliyorum yoksa bilgim dahilinde bende bilgilendirmek ve paylaşımda bulunmak tabi ki isterim.

Cvp: Şila 'nın Sorunları 21 May 2013 00:43 #647

 • nmn42
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif Üye
 • Gönderiler: 4
1. Köpeğiniz çocuğunuzu kıskanıyor olabilir, ısırmasını önlemek için ısırdığı zaman (o anı yakalamanız lazım en geç 3 sn içinde) Hayır komutunu verin. Bu işlemi köpek ısırmayı bırakana kadar tekrarlayın. Bırakınca da onu oyuncak, mama gibi sevdiği şeylerle ödüllendirin. (Hayır komutunu her zaman kesin ve emin bir ses tonuyla verin)

2. Getir dediğinizde oyuncağını getirmiyorsa bu da oyuncağını sizden kıskanmasındandır. Muhtemelen getir dediğinizde oyunağı sürekli siz alıyorsunuz ve ödüllendirme yapmıyorsunuz. Bundan sonra oyuncağı atın getir deyin ve getirdiği zaman ödüllendirin. Köpek getirmemekte ısrar ederse 5-7 metrelik bir fleks ya da ip bağlayın, oyuncağı atın ve getirmesini isteyin. Kaçmaya çalışırsa elinizdeki iple köpeğ, kendinize doğru yavaşça çekin ve oyuncağı yanınıza getirmiş olacaktır, hemen ödüllendirin ve sevin. Köpek oyuncağı her getirdiğinde almayın bazen oyuncak köpekte kalsın (ilk başlarda daha çok köpekte kalsın). Bu çalışmayı yeteri kadar yapun.

3.Arabaya binince kusması normal, genelde görülebilir. Öncelikle bundan sonra yola çıkmadan önce kesinlikle bir şeyler yedirip içirmeyin, belli bir süre aç kalıp midesi boşken araca bindirin. Uzun süre dener ve kusması hala geçmezse insanlar için kusma engelleyici haplar var. Köpeğinize yola çıkmadan önce o haptan kullanın. Belli bir süre köpeğinizi araçla kısa mesafelere götürün. Zamanla kusması geçecektir. Araca bindiğinde korkmasını da araca bindiğinde onu ödüllendirin ve araçla onun en çok sevdiği yerelere götürün. Belli süreler tekrarlayın.

4. İlk maddede de söylediğim gibi Hayır komutunu kararlı bir ses tonuyla kullanın ve istediğinizi yapınca ödüllendirin.

(Kısa kısa yazmaya çalıştım inş. isinize yarayacaktır.)
Köpek eğitimi; İlgi, Sabır ve her şeyden önemlisi Sevgi gerektirir!!!
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: admin

Cvp: Şila 'nın Sorunları 22 May 2013 01:42 #652

 • cossie
 • ( Kullanıcı )
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif Üye
 • Gönderiler: 11
Çok güzel anlatmışsınız, teşekkür ediyorum.
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.19 saniye
Sempati Veteriner Kliniği