ÜYE PANELİPROFESYONELLER

Reklam

SİTE İÇİ ARAMATAKİPTE KALIN

AlmanKurtlari.com Facebook Sayfası

Almankurtlari.com Twitter 'da

Almankurtlari.com Twitter 'da

Buradasınız: Ana Sayfa » Alman Kurdu Bakımı » Alman Kurdu Beslenmesi ve Mama Tercihleri Hakkında Genel Bilgiler

Alman Kurdu Beslenmesi ve Mama Tercihleri Hakkında Genel Bilgiler

PDFYazdıre-Posta

ALMAN KURDU ANSİKLOPEDİSİ - ALMAN KURDU BAKIMI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 73
ZayıfEn iyi 

alman kurduEvcil hayvanların beslenmesinde en doğru ve tercih edilmesi gereken şey kuru mamadır. Kaliteli ve hayvanınızın yaşına uygun olarak edineceğiniz kuru mamalar sayesinde, hem hayvanınızın tüm besin ihtiyacını karşılamış olur, hem de en doğru ve sağlıklı şekilde hayvanınızı beslemiş olursunuz.

Burada size, sertifikalı ve kaliteli mamalardan ve bunların özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu söylediklerimiz, kalitesiz market mamalarında geçerli olmayabilecektir.

Alman Kurtlarına özel olarak, gerek kulak dikleşmesi, gerek tüy sağlığı ve gerekse tam gelişme için HIGH PREMIUM veya SUPER PREMIUM mamaların tercih edilmesi gereklidir. Bu sınıflandırma, uluslararası standartlara göre yapılır ve sertifika ile bu sınıflandırma tescillenir. Özellike bazı yerli üretim mamalarda, gerçekte olmadığı halde, gerek kontrolsüzlükten, gerekse yasa açıklarından dolayı high veya süper premium yazabilir ancak bu mamaların paketlerinde uluslararası bir denetleme kuruluşundan alınmış sertifika yoktur.

Mama seçerken, sertifikası olduğu ve kalitesi bilinen kuru mamaları seçmelisiniz. Bu mamalara örnek olarak Eukanuba, Hills, Proplan, Royal Canin gibi markalar verilebilir. Bu markaların high veya süper premium olan ürünlerini tercih ettiğinizde ve hekiminizin size önerdiği doğru yaşa ait mamayı kullandığınızda, köpeğinizin beslenmesi konusunda doğru seçimi yapmış olursunuz. Tabiki bu markalar dışında da kaliteli mamalar vardır ve bu mamaları da kullanabilirsiniz, biz sadece bir kaçını örnek verdik. Önemli olan uluslararası sertifikası olması (kontrol ediliyor olması), paketinde bu sertifikanın belirtilmiş olması ve veteriner hekiminizin bu mamayı size öneriyor olmasıdır.

Yavru alman kurtları için, anneyi emmeyi bıraktıktan hemen sonrasıyla 1 yaşına kadar yavru köpek maması,

1 yaşından yaklaşık 7 yaşına kadar yetişkin köpek maması,

7 yaşından sonrasında ise yaşlı köpek maması

kullanılmalıdır. Aynı zamanda gebe - emziren dişi alman kurtlarında da, hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda, yaşına bakılmaksızın yavru köpek maması kullanılabilir. Yavrularını beslemekte olan anne için gerekli ekstra protein ve yağ bu şekilde karşılanabilmektedir. Ancak bu karar, hekiminiz tarafından verilmelidir.

Kuru mama kullanan bir çok hayvan sahibinin yanlış bildiği konu; köpeğin sürekli farklı şeyler yemek isteyeceği, değişik tat ve kokular arayacağı konusudur. Bu doğru bilinen bir yanlıştır. Köpekler bir gün tavuklu, bir gün kuzu etli, bir gün ördekli mama aramazlar. Her gün ve her öğün aynı şeyi sıkılmadan, herhangi bir arayışta olmadan, severek yerler. Bu doğru bilinen yanlış nedeniyle köpek sahipleri sürekli mama değişimi yaptıklarında, aslında dostlarının beslenme, sindirim ve vücut yapısını bozmaktadırlar.

Eğer hayvanınızın tavuk etine karşı herhangi bir allerjisi yoksa, öncelikli tercihiniz tavuk etli mamalar olmalıdır. Eğer bir allerji durumu varsa ördek etli mamalar tercih edilebilir. Kuzu vb. et içeren mamalar ya çok kaliteli markalardan tercih edilmeli, ya da kullanılmamalıdır.

Mama değişimleri mümkün olduğunca yapılmamalıdır. Eğer zorunlu bir durum varsa da, bu değişim ani şekilde yapılmamalıdır. Normalde kullandığınız mamanın tam olarak bitmesini beklemeden, değiştireceğiniz yeni mamayı almalı, son bir kaç gün iki mamayı karıştırarak yavaş ve dikkatli bir geçiş yapmalısınız. Bu konuda da hekiminizden gerekli desteği ve bilgiyi alabilirsiniz. Ani mama değişimleri köpeğinizde kabızlık, ishal, sindirim bozuklukları vb. sorunlara neden olabilmektedir.

Hekiminiz dostunuza en uygun mamayı ve bu mamanın kullanım miktarını size belirtecektir. Size tavsiye edilen kullanım miktarını hiç bir nedenle kendi kendinize değiştirmeyiniz. Bu kadar mamayla doyar mı gibi bir düşünce de yanlıştır. Kuru mamalar, köpeğinizin midesinde 6 kata kadar şişerler ve doyma hissini yeterince verirler. Size önerilen miktarda verdiğinizde, o öğünde alması gereken besini tam olarak vermiş olursunuz, fazla vermeniz de az vermeniz de zararlıdır.

Yavru köpeklerde doyma hissi tam olarak gelişmiş olmadığı için, sürekli yeme isteğinde olabilirler. Ancak bu durumda da, yavrunuzun doyma hissinin tam oluşmadığını göz önünde bulundurmalı, size önerilen günlük miktarı aşmamalısınız.

Doğru bilinen bir diğer yanlış da, köpeğin karın kısmı çökük olursa, köpek zayıf, aç gibi bir düşüncedir. Normal olarak bir çok ırk köpeğin karın kısmı, yukarıdan baktığınızda içeri oval çizecek şekilde olmalıdır. Yukardan baktığınızda düz görüyorsanız köpeğiniz fazla kilolu, dışarıya oval görüyorsanız obez, içeriye hafif oval görüyorsanız köpeğiniz normal kilodadır. Ancak içeriye ovallik çok aşırıysa bu zayıflık olabilir. Bu durum da tecrübeyle belirlenecektir ki hekiminiz bunu rahatlıkla görebilecektir.

Köpeğim kuru mama yemiyor söylemi ve çıkarımı da yanlıştır. Köpeğinizi bir çocuk gibi görmelisiniz. Bir çocuğun önüne ıspanak ve hamburger koyduğunuzda, çocuğunuz hamburgeri tercih edecektir. Bunu sürekli hale getirdiğinizde, sadece ıspanak koysanız bile, çocuğunuz hamburgeri bekleyecek ve bunun için gerekirse 2 gün aç kalabilecektir. Köpeğiniz için de böyle düşünmelisiniz ve mama dışında herhangi bir yemek, tatlı vs. doyurma, besleme amacıyla vermemelisiniz. Bir öğün mama, bir öğün yemek şeklindeki beslemelerde de bir süre sonra köpeğiniz mama yememeye başlayacaktır. Tabiki tadımlık olarak, çok az miktarlarda, iyi birşey yaptığında farklı bir besin maddesi verebilirsiniz ancak bu hiç bir zaman öğün olarak verilmemeli, sürekli hale getirilmemelidir.

Son olarak, yapılan genel bir yanlış ise; daha ucuz diye kalitesiz market mamalarının tercih edilmesi veya ev yemeğine dönülmesidir. Öncelikle 1 yaşına kadar köpeğinizi mama ile beslemeniz çok çok önemlidir. Başka bir makalede bunun önemine genişçe değineceğiz ancak burada şu kadarını söyleyelim; ev yemeği ile beslemeniz durumunda köpeğinizin ömrünü azaltacak, çok zor bir yaşlılık dönemi geçirmesine sebep olacak, tüy dökülmesinden, ufak kalmasından, yavrularının sağlıklı olmamasından, yaşıtlarına göre çelimsiz olmasından, ağzının kokmasından, dışkı düzensizliğinden, dişlerinin dökülmesinden ve bunun gibi bir çok sorundan bahsedecek ve bunlara neden olacaksınız. Bu nedenle en azından köpeğiniz gelişiminin en önemli kısmını tamamlayana, yani 1 yaşına gelene kadar sadece kuru mama kullanınız. Kullanacağınız kuru mamayı seçerken kaliteli olmasına dikkat ediniz. Aslında kaliteli mama ile ucuz mama arasında bütçenizi zorlayacak hiç bir fark yok denebilir. Çünkü kaliteli mamadan kullanacağınız miktar ile kalitesiz mamadan kullanacağınız günlük miktar arasında uçurum olacaktır. Şöyle ki; örneğin köpeğinizin günlük alması gereken besin öğesi %100 olsun. Kaliteli mamada bu öğeleri 100 gramdan alabilecekken, kalitesiz mamada bunu 500 gramdan anca alabilecektir. Mama midede şişeceği için de aşırı mama vermek, köpeğinizi rahatsız edecek, sindirim sisteminin bozulmasına, dışkısının çok katı olmasına, zorlanmasına veya aşırı besleme kaynaklı ishal gibi sorunlara yol açacaktır. Kaliteli mamanın 15 kilogramı 100 tl ve kalitesiz mamanın 15 kilogramı 50 tl ise, basit bir hesapla aslında kaliteli mamayı 5 kat daha fazla kullanacağınızı ve aslında çok daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz. Köpeğiniz için kaliteli bir kuru mama kullandığınızda, hem çok daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde besleyecek, hem de aslında daha fazla ödemiş olmayacaksınız.

Neden kuru mama kullanmanız gerektiğini, kuru mama ile besleme ile ev yemeği ile beslemeniz arasındaki farkları, yaraları ve zararlarını, ekonomik yönlerini başka makalelerde ayrıntılıca anlatacağız. Ancak burada değindiklerimiz doğrultusunda, kaliteli, sertifikalı ve köpeğinizin yaşına uygun, hekiminizin önerdiği doğrultuda ve oranlarda kullanılmak üzere bir kuru mama tercih ettiğinizde, sizin de çok sağlıklı, tam gelişmiş, kilosu yerinde, ırk standartlarına uygun bir alman kurdunuz olacaktır.

 

Sempati Veteriner Kliniği - www.sempativet.com

 


© 2011 AlmanKurtlari.com | Sempativet.com | Özgün İçeriktir. | Her hakkı saklıdır. | Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

Yorumlar  

 
#1 hüseyin şimşek 27-06-2014 12:57
TŞKRL.
 

Üzgünüm, bu içeriğe yorum eklemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

  

ALMAN KURDU BAKIMI

  • Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) Irk Standartları
    Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) Irk Standartları

    Aşağıda, alman kurdu için ırk standartları maddeler halinde sıralanmıştır. Bu standartlar FCI Ülkeleri ve klüplerince onaylanarak yürürlüğe konulmuştur. İşte Alman Çoban Köpeği ırk standartları…

ALMAN KURDU SAĞLIĞI

ALMAN KURDU EĞİTİMİ

ALMANKURTLARI.COM

REKLAM

İSTATİSTİKLER

Ziyaret SayımızZiyaret SayımızZiyaret SayımızZiyaret SayımızZiyaret SayımızZiyaret SayımızZiyaret Sayımız
Ziyaret SayımızBugün2099
Ziyaret SayımızDün3043
Ziyaret SayımızBu Ay58612
Ziyaret SayımızGeçen Ay80780
Ziyaret SayımızSon 365 Gün1713551

Şu Anda: 15 konuk, 5 bot çevrimiçi
IP: 54.162.139.105
Bugün: 22.Kas.2017
Sempati Veteriner Kliniği